В Україні середня вартість оренди дедалі менше відображає реальну ситуацію на ринку. Квартири в сучасних житлових комплексах із генераторами, автономними системами та підземними паркінгами можуть здаватися на 20–30% дорожче, ніж схоже житло у старому фонді.
Найшвидше зараз дорожчають однокімнатні квартири. За останній місяць медіанна орендна плата зросла у Львові на 11%, в Одесі — на 8%, у Харкові та Вінниці — на 7%, у Києві — на 6%. Восени експерти очікують нову хвилю попиту через початок навчального року.
Які квартири дорожчають швидше
Наприкінці літа традиційно активізуються студенти, молоді фахівці та сім’ї з дітьми, які переїжджають перед початком навчального року. Саме вони найчастіше шукають компактне житло, тому першими на зростання попиту реагують однокімнатні квартири.
За останній місяць медіанна вартість оренди однокімнатного житла зросла:
- у Львові — на 11%;
- в Одесі — на 8%;
- у Харкові — на 7%;
- у Вінниці — на 7%;
- у Києві — на 6%.
У сегменті двокімнатних квартир зростання було помірнішим. У Львові вони подорожчали на 9%, в Одесі — на 7%, у Дніпрі — на 6%. У Києві зростання становило лише 1%, а в Харкові ціни майже не змінилися. Трикімнатні квартири залишаються менш активним сегментом: у більшості міст вартість майже не зростає, а подекуди знижується.
Чому схожі квартири відрізняються за ціною
Різниця в оренді між двома квартирами схожої площі в одному районі сьогодні може сягати 20–30%. На ціну впливає не лише ремонт чи розташування, а й характеристики будинку.
Орендарі дедалі частіше звертають увагу на такі фактори:
- наявність генератора;
- автономне електро- та водопостачання;
- підземний паркінг, який можна використовувати як укриття;
- професійне управління житловим комплексом;
- сучасні інженерні системи.
Такі переваги дають власникам квартир у нових житлових комплексах змогу швидше знаходити орендарів і утримувати ціну навіть за високої конкуренції. Житло аналогічної площі у старому фонді дедалі частіше поступається сучасним комплексам, навіть якщо розташоване в тому самому районі.
Як змінилася оренда в Києві
З квітня до початку липня оренда в Києві подорожчала. Середня вартість однокімнатної квартири зросла з 16 819 до 17 500 гривень, тобто приблизно на 4%.
Двокімнатні квартири подорожчали з 25 000 до 27 000 гривень (+8%). У сегменті трикімнатних квартир зростання було найпомітнішим — з 40 808 до 44 435 гривень, або майже на 9%.
Водночас улітку ринок столиці менш активний, ніж у попередні роки. Якщо раніше квартири здавалися приблизно за п’ять днів після публікації оголошення, то зараз середній строк експозиції становить близько тижня.
У Києві найперспективнішими для оренди експерти вважають Голосіївський і Дарницький райони. Попит там підтримують сучасні житлові комплекси, ринок праці, університети та відносно збалансоване співвідношення ціни і якості. Також високий потенціал мають Солом’янський та Оболонський райони.
Шевченківський район залишається стабільним, але подальше зростання обмежують уже високі ціни. На Печерську, де традиційно найдорожче житло столиці, очікуються стримані темпи подорожчання.
Де оренда зростає найсильніше
За останній рік стабільне зростання показали західні області. У Львові оренда подорожчала на 24–28%, в Івано-Франківську — на 20–30%, у Чернівцях і Тернополі — приблизно на 22–24%, у Хмельницькому — до 36%, в Ужгороді — до 31%.
Найрізкіше зростання зафіксовано на сході та півдні країни, де спрацював ефект низької бази. У Харкові орендна плата за рік зросла на 70–100%, у Запоріжжі — на 43–60%, у Миколаєві — до 80%.
У Києві річне зростання було одним із найнижчих: однокімнатні квартири подорожчали приблизно на 6%, двокімнатні — на 3%, а трикімнатні майже не змінилися в ціні.
Серед регіонів найперспективнішими залишаються міста, які приймають внутрішніх переселенців і мають активний ринок праці: Київ, Львів, Івано-Франківськ, Ужгород і Чернівці.
Чого чекати восени
Експерти очікують традиційного осіннього пожвавлення, але не прогнозують різкого зростання цін по всій країні. Із середини серпня зазвичай збільшується кількість охочих орендувати житло через початок навчального року, переїзд студентів, молодих фахівців і сімей після літніх відпусток.
У цей період власники квартир отримують більше запитів і можуть трохи підвищувати ставки. Така активність зазвичай триває до середини вересня. Потім ринок поступово заспокоюється: наприкінці вересня — на початку жовтня попит слабшає, а ціни стабілізуються близько рівня початку літа.