Продаж або купівля нерухомості — це серйозні зміни у житті. Можливо, ви плануєте переїхати у більшу квартиру після того, як “переросли” свій перший дім, або ж купуєте житло в іншому регіоні через нову роботу. Якою б не була причина, продати місце, яке ви називали домом, — це велика справа, як і купівля нового житла, де доведеться облаштовувати побут з нуля. Один з потенційно заплутаних моментів — це розуміння податків при купівлі/продажу нерухомості й того, як це вплине на ваші фінанси в найближчі роки.
Податок при продажу нерухомості
Почнемо з того, що дохід, який ви отримуєте від продажу нерухомості, є тією сумою, з якої й нараховується податок.
Коли ви приймаєте рішення укласти договір купівлі-продажу, слід бути готовим одразу сплатити перелік обов’язкових податків. Більш точну суму можна визначити, знаючи відсотки, які стягуються:
- В Україні фізичні особи сплачують 5% податку з доходів;
- Додатково стягується військовий збір (1,5%);
- Державне мито (1%);
- Обов’язковий внесок до Пенсійного фонду (1%);
- Оплата послуг нотаріуса — за домовленістю.
Зазвичай військовий збір та ПДФО сплачує продавець. Державне мито — за домовленістю сторін: хтось один бере на себе цю оплату, або ж сторони ділять витрати навпіл. Покупець обов’язково сплачує 1% внесок до Пенсійного фонду.
Як уже згадувалося, українське законодавство передбачає пільги зі сплати держмита (1%), але з винятками. Від цього податку звільнені українці, які належать до окремих категорій (постраждалі внаслідок катастрофи на ЧАЕС, ветерани війни, родини військовослужбовців, особи з інвалідністю I та II групи). Але слід врахувати, що якщо одна зі сторін звільнена від сплати, нотаріус вимагатиме оплату від іншої сторони. Звільнення від мита можливе лише тоді, коли обидві сторони належать до пільгових категорій.
Дарування нерухомості
Якщо близькі родичі (першого або другого ступеня споріднення — батьки, чоловік/дружина, брат, сестра) дарують вам нерухомість, то податки не сплачуються. Але у разі дарування житла далекими родичами або сторонніми особами, доведеться сплатити обов’язковий податок у розмірі 5%. Також додається військовий збір, ПДФО та послуги нотаріуса.
Якщо податок сплачується за ставкою 5% або 18% (у разі дарування нерухомості від/для особи, яка не є громадянином України), обов’язково потрібно визначити вартість такого «подарунка», адже саме вона є основою для розрахунку податку.
У ситуації, коли людина отримує квартиру у спадок, не враховується вимога про трирічне володіння нерухомістю, тобто її можна продати одразу без сплати податку з доходу.
З агентами Perfectteam ви можете не хвилюватися, що забудете якийсь важливий пункт законодавства — наші фахівці нададуть підтримку на кожному етапі шляху до купівлі квартири вашої мрії.