Спори, пов’язані з нерухомістю, є звичним явищем, а судові справи щодо прав власності можуть тривати десятиліттями. Такі спори найчастіше виникають у справах про спадщину. Коли ви отримуєте нерухомість у спадок, це не завжди передбачає негайне проведення фінансових операцій — до моменту, поки ви не передасте свою частку комусь за винагороду або навпаки.
Однак вам все одно потрібно пройти юридичні формальності, щоб оформити право власності на цю нерухомість. Ви можете захотіти продати або подарувати її комусь, але навіть для того, щоб здійснити ці угоди законно, спершу потрібно зареєструвати отриману спадщину на себе.
Юридичне оформлення власності
Коли ви отримуєте майно у спадок, перше, що слід зробити — це переоформити його на своє ім’я. Якщо це рухоме майно, що може включати банківські залишки чи цінні папери, воно має бути передане на ім’я бенефіціара. Так само, якщо йдеться про нерухомість — вона має бути зареєстрована на ім’я бенефіціара в державних або/та податкових реєстрах — залежно від виду власності.
Але передача майна можлива лише у разі наявності вагомих доказів права на спадщину. Наприклад, якщо людина померла, залишивши заповіт, його виконавці мають управляти спадщиною згідно з волею померлого, якщо це не суперечить закону. Інший приклад: спадкова нерухомість не може бути продана без згоди всіх спадкоємців (якщо ви не єдиний спадкоємець), а у разі меншості згодних може знадобитися дозвіл суду.
Під час консультації з агентством нерухомості варто уточнити про чергу спадкування (якщо майно отримане не за заповітом). В Україні визначено п’ять черг спадкоємців:
- Чоловік/дружина, діти, батьки померлого — тобто найближчі родичі.
- Брати, сестри, дідусі, бабусі.
- Рідні дядьки та тітки.
- Особи, які проживали з померлим однією сім’єю не менше 5 років до відкриття спадщини.
- Інші родичі померлого.
Документи
Після визначення бенефіціарів та їх часток, прав і обов’язків, майно має бути передане на їх ім’я. Для цього необхідно подати заяву про передачу права власності в офіс субреєстратора. У більшості випадків потрібні такі документи:
- Заповіт або свідоцтво про право на спадщину чи правонаступництво.
- Документ, що підтверджує родинний зв’язок з померлим.
- Свідоцтво про смерть спадкодавця.
Щойно нерухомість буде оформлена на ваше ім’я, наступним кроком є подання заявки на зміну права власності. Це необхідно для офіційного закріплення переходу права власності від однієї особи до іншої. Така процедура потрібна для сплати податків на нерухомість, а також для подальшої передачі чи підключення комунікацій на ім’я нового власника. Зміна записів про власність відбувається в місцевому органі самоврядування за місцем розташування майна.
Податки
Агентства нерухомості в Києві підкажуть, що в Україні діють три ставки оподаткування при спадкуванні:
- Ставка 0% — для родичів першої та другої черги спорідненості.
- 5% — сплачують усі інші категорії, незалежно від ступеня споріднення.
- 18% — для резидентів України, які проживають за кордоном, та для іноземців. У цих випадках ступінь родинного зв’язку не має значення.
Звернувшись до спеціалістів Perfectteam, ви отримаєте детальну консультацію з усіх питань, пов’язаних із нерухомістю. Наші професіонали завжди готові допомогти клієнтам у будь-яких запитах.