Своє житло. Про нього мріє кожен. В ідеалі — нове й просторе, але бюджет часто обмежений. У такій ситуації доводиться розглядати інші варіанти, наприклад, житло в хрущовці.
Старі будинки, вік яких перевищив півстоліття, викликають ностальгію й певні побоювання. Втім, у них цілком можна жити. Квартири дуже затребувані, до того ж мають демократичну вартість. Які ж позитивні та негативні сторони житла в старих п’ятиповерхівках?
Особливості хрущовок
Будівлі хрущовської забудови зводилися в період із 50-х до початку 80-х років. Швидкими темпами в містах виростали цілі квартали. У багатьох регіонах такі будинки оперативно вирішували житлову проблему. Хрущовки можуть відрізнятися, однак різниця між ними незначна.
- Зазвичай ідеться про п’ятиповерховий будинок, але трапляються й чотириповерхові. Двоповерхівки й триповерхівки також зводилися, але вкрай рідко.
- Хрущовки здебільшого панельні або цегляні. Цегляні — тепліші. Великоблочні будинки майже не будували.
- На кожному поверсі розміщено не більше 4 однокімнатних або двокімнатних квартир. Іноді трапляються трикімнатні. Окремі тамбури відсутні. Вітальня зазвичай прохідна.
- Площа житла дуже маленька. На кухню відведено до 7,1 м2, суміщений санвузол — приблизно 2 м2.
- Усі необхідні комунікації наявні. Іноді можна зустріти сміттєпровід. Гаряче водопостачання — переважно індивідуальне.
- Панельні будинки розраховані на експлуатацію до 50 років, але після капітального ремонту їхній термін подовжили ще на 50–100 років. Цегляні будівлі можуть простояти до 150 років. Вони дуже популярні на ринку нерухомості.
- Хрущовки зводилися на околицях міст, але з часом багато районів стали центральними.
До хрущовок ставляться по-різному. Дехто категорично проти й навіть не розглядає подібні варіанти. Спробуймо ж неупереджено поглянути на особливості цього житла.
Негативні якості
Мінуси хрущовок більш очевидні, ніж плюси, зокрема площа й планування. Будинки зводилися для швидкого задоволення житлових потреб. Мрії про просторі кімнати з високими стелями були розкішшю. Квартири в таких будинках дуже маленькі. Якщо там є хоча б дві кімнати, одна з них — обов’язково прохідна.
Нестача площі обмежує простір для дизайнерських ідей, адже складно знайти місце навіть для базових речей. Вихід — обрати сучасні рішення, що активно використовуються у виробництві ергономічних меблів. Прохідні кімнати незручні не лише з точки зору облаштування. Вітальні часто перетворюються на спальні, де складно зберегти приватність.
Вузькі коридори й мініатюрні кухні, де доводиться снідати по черзі, маленький суміщений санвузол — також не викликають радості. Може засмутити й відсутність балкона на перших, а іноді й на других поверхах. Утім, хорошим рішенням стане перепланування — і типова хрущовка перетвориться на затишне комфортне помешкання.
Ліфти й тамбури
Максимальна висота хрущовки — 5 поверхів. Ліфт у таких будинках не передбачався, що зменшувало витрати на будівництво. Звісно, на 5-й поверх можна піднятися й пішки, хоча це не дуже зручно для молодих мам або літніх людей. Цей фактор підвищував попит на квартири на перших поверхах, хоча там зазвичай немає балкона. Серед мінусів — можлива компанія мишей і холод.
Тамбур у хрущовці не передбачений, але це не є великою проблемою. Хоча часто мешканці звикли ставити там взуття, коляски чи велосипеди. Тоді обмежений простір на сходовій клітці може викликати дискомфорт.
Герметичність і звукоізоляція
Панельні будинки будували в рекордні строки, що негативно впливало на якість. Приміщення в хрущовках продуваються, оскільки в стиках плит є щілини. Рівень герметичності особливо помітний узимку. Допомогти може лише зовнішнє утеплення. Бажано утеплювати весь будинок одразу.
Цегляні хрущовки — тепліші.
Стіни між кімнатами та квартирами були дуже тонкі, що впливало на приватність. Утім, подібні проблеми трапляються й у новобудовах. Рішення — встановити звукоізоляційні матеріали, хоча б на стіни.
Комунікації
Водопровід, каналізація, електромережа — за десятиліття сильно зносилися. Це викликає незручності, але завжди можна зробити капітальний ремонт.
Працюючий сміттєпровід частково покращує побут. У багатьох будинках він не функціонує. У хрущовках його зазвичай немає, але це рідко впливає на рішення покупця.
Вікна й зовнішній вигляд
Архітектура будинків проста й однотипна. Хрущовки будували без надмірностей — швидко та економно. На них немає декору. Неоштукатурені фасади, плоскі дахи — будівлі не конкурують із новобудовами. Однак їх можна утеплити та пофарбувати.
Маленькі вікна пропускають мало світла. Продумане штучне освітлення зробить перебування у квартирі комфортним. А які ж плюси старих будинків?
Позитивні якості хрущовок
Найпривабливіша риса хрущовки — її ціна. Вартість такого житла значно нижча, ніж у новобудові, а іноді й у «брежнівці». Різниця іноді сягає 30%. Це чудова можливість купити нерухомість при відносно невеликих заощадженнях. Навіть для родини з дітьми трикімнатна хрущовка може бути кращою за двокімнатну в новому будинку.
Кожен може зробити ремонт на свій смак. У будь-якому разі витрати будуть меншими, ніж при облаштуванні новобудови. Не завжди хрущовку треба повністю ремонтувати — іноді достатньо косметичних робіт.
Студії в новобудовах іноді коштують дешевше, але мають ще меншу площу. Часто розташовані в нових районах із недешевим ремонтом.
Інфраструктура
Хрущовки зводили повсюдно — як у центрі, так і на околицях. З роками міста розрослися. Віддалені райони стали активними. Зараз там багато магазинів і хороше транспортне сполучення.
Хрущовки розташовані близько до шкіл і садочків, там є все необхідне для комфортного життя. Якщо порівняти нове житло на околиці та вторинку з розвиненою інфраструктурою — ліфт не такий уже й важливий.
Сміттєпровід
Його відсутність може бути перевагою. Не кожен сусід акуратно користується комунікаціями. А жити поруч із джерелом сміття та запаху — сумнівне задоволення.
Парковка
Двір біля старого будинку часто зелений. Там є місце і для клумб, і для дитячого майданчика, і для паркування. Але ж парковки є всюди? Так, але варто порівняти будинок на 5 і 12 поверхів з однаковою кількістю паркомісць — переваги першого очевидні.
Комунальні послуги
Утримання маленької квартири менш витратне, ніж експлуатація великої. Більше того, компактні розміри — це перевага для багатьох. Для невеликої родини хрущовка може бути ідеальним варіантом. Вона виглядатиме краще з дизайнерськими прийомами та візуальними трюками.
У хрущовці зазвичай встановлена газова колонка, тож перебої з гарячою водою не страшні. Сучасне обладнання безпечне, має індикатори витоку газу й вимикається при згасанні полум’я.
Готова до заселення
Житло в новобудові на початку будівництва можна вигідно купити, але скільки років доведеться чекати? І ще потрібен ремонт. Значно простіше — купити хрущовку й переїхати. Можливо, знадобиться лише косметичний ремонт, але в будь-якому разі — роботи незначні, а заселення — швидке.
Неочевидні плюси
Дев’ятиповерхівки з бітумними дахами влітку стають парилкою. У хрущовці ж комфортно, навіть без кондиціонера. Цегляні будинки доволі теплі. Щоб зробити їх енергоефективними — достатньо утеплити стіни. Комунікації поступово оновлюються.
Іноді стару нерухомість купують із метою вигідного обміну в майбутньому. Її також можна здавати в оренду або перепродати з прибутком. Ще один плюс — хрущовки обіцяють знести, а мешканцям надати нове житло.
У п’ятиповерхівках живе небагато людей. У квартирах виростають покоління. Сусіди зазвичай добре знайомі між собою. Вони почуваються в безпеці. Звісно, не всі люди порядні — але це завжди можна уточнити перед купівлею квартири.
Стара хрущовка — це доволі вигідне вкладення. Але рішення — за вами. Perfect Team допоможе підібрати житло, що відповідатиме всім вашим побажанням. Ми перевіримо документи й забезпечимо повний супровід угоди на будь-якому її етапі.